Wakacje ZUS
8 paź 2024
Wakacje ZUS
Szanowni Państwo,
Od początku listopada osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły wziąć miesięczny urlop od spłaty zobowiązań należnych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Z ulgi można będzie skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).
Do składek objętych zwolnieniem zaliczają się:
· Składki społeczne (w tym dobrowolne ub. Chorobowe) oraz
· Składki na Fundusze Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
UWAGA1: NIE DOTYCZY ZWOLNIENIE SKŁADKI ZDROWOTNEJ.
UWAGA2: Zwolnienie obejmuje tylko przedsiębiorcę, nie osoby przez niego zatrudnione.
Z wakacji składkowych skorzystać mogą osoby płacące obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe takie jak:
przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą
wspólnicy spółki cywilnej.
Nie mogą zaś skorzystać z tej ulgi:
twórca i artysta;
podmiot prowadzący szkołę niepubliczną lub publiczną, przedszkole itp.
osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu :
Pojęcie wolnego zawodu nie zostało jednoznacznie zdefiniowane w polskim prawie. Przyjmuje się jednak, że przedstawiciele wolnych zawodów to osoby o specjalistycznym wykształceniu, które na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczenia mogą świadczyć określone, wysoko wyspecjalizowane usługi.
Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych wśród wolnych zawodów wymienia się zawody:
adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego, tłumacza przysięgłego.
W świetle przepisów prawa podatkowego za przedstawicieli wolnych zawodów uznaje się również:
nauczycieli – jeśli świadczą usługi edukacyjne polegających na udzielaniu lekcji na godziny, felczerów, tłumaczy zwykłych, techników dentystycznych.
4. wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komplementariusz w SKA (spółka komandytowo-akcyjna);
5. część wspólników spółek kapitałowych – wakacje od ZUS nie są adresowane do wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz akcjonariusza tzw. prostej spółki akcyjnej, jeśli przedmiotem aportu do spółki jest praca lub usługi.
6. osoby o zbyt wysokim przychodzie rocznym – podatnicy, którzy w jednym z ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku do ZUS osiągnęli przychód przekraczający 2 000 000 zł.
7. płatnicy składek, którzy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych mają zgłoszonych więcej niż 10 osób (zlecenia, etaty) licząc wraz z płatnikiem składek, którego dotyczą wakacje składkowe.
Do 10 osób ubezpieczonych nie zalicza się pracowników, którzy w miesiącu przed złożeniem wniosku przebywali na urlopie bezpłatnym, osób wykonujących świadczenia na podstawie umowy o dzieło oraz zleceniobiorców korzystających z ulgi dla młodych (do ukończenia 25. roku życia).
Płatnik składek chcący skorzystać z nowego udogodnienia dla przedsiębiorców powinien złożyć oświadczenie o przejściu na wakacje od ZUS w miesiącu poprzedzającym miesiąc, którego ma dotyczyć zwolnienie z płatności. Stąd zalecamy złożenie wniosku w listopadzie, bo inaczej będzie uznana ulga na styczeń 2025, tym samym straci się możliwość skorzystania z tej ulgi również w 2025r.
Wniosek można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez wniosek RWS dostępny na PUE od 01/11/2024